En güçlü teleskop hizmette

0
1187

İspanyollar, dünyanın en güçlü teleskopunu ülkenin güneybatısındaki Kanarya Adaları’nda hizmete soktu.

teleskop21hi.jpg - 10.43 KB

İlk gözlem Kuzey Yıldızı’na bakılarak yapılacak.

Yapımına 2000 yılında başlanan ve yaklaşık 130 milyon euroya malolduğu belirtilen Kanarya Adaları Büyük Teleskopu’nun finansmanının, Grantecan şirketi, Bilim ve Eğitim Bakanlığı ile Kanarya Adaları Özerk Yönetim hükümeti tarafından karşılandığı bildirildi.
 
La Palma Adası’nın 2 bin 400 metre rakımlı "Roquede los Muchachos" doruğunda kurulu teleskop, dün gece İspanya Veliaht Prensi Felipe’nin katılımıyla yapılan törenle hizmete açıldı.

10.4 metre çapında dev aynası bulunan teleskopta 36 adet altıgen bal peteği ayna bulunuyor. Bunların 12’si yerleştirilmiş durumda, 24’ü de bir yıl içinde yerleştirilecek.
 
"Gran T Can" adı verilen teleskobun, ebat olarak 1990’lı yıllarda kurulan Hawai’deki iki teleskoptan sonra dünyanın en büyük 3’üncü teleskopu olduğu ancak diğerlerine göre daha güçlü olduğu bildirildi.
 
Teleskopun, 1 yıl içinde tüm bilimsel çalışmalar için kullanılabileceği ve "Ay’da yanan bir mumu dahi gösterebileceği" açıklandı. Teleskopla ilk gözlem Kuzey Yıldızı’na bakılarak yapılacak.
 
İklimi bozulan dünyada La Palma adasının konumu, Atlas Okyanusu’nun berrak semalarından halen yararlanabilir durumda…
 
ABD ve Meksika hükümetlerinin yoğun katkıda bulunduğu Kanarya Teleskopu’nun inşasında 100’e yakın firma çalıştı, bin uzman görev aldı.

cnnturk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here