En başarılı genç Türk

0
1562

hilmi_volkan.jpg - 7.10 KB

Dünyanın en başarılı 10 genci arasına bir Türk girdi. Kim mi o dersiniz?

Bilkent Üniversitesi Fizik ve Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç Dr. Hilmi Volkan Demir, Uluslararası Genç Girişimciler ve Liderler Federasyonu (JCI) tarafından her yıl belirlenen dünyanın en başarılı 10 genci arasına girdi.

Antalya’da devam eden JCI 62. Dünya Kongresi kapsamında ”Dünyanın En Başarılı 10 Genci” yarışmasının finali yapıldı.

TÜRK BİLİM ADAMININ BAŞARISI

Dünyanın en başarılı gençleri arasında Bilkent Üniversitesi’nin Fizik ile Elektrik Mühendisliği bölümlerinde öğretim üyeliği yapan 31 yaşındaki Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir de bulunuyor.

Bilimsel önderlik çalışmaları dolayısıyla ödüle hak kazanan Yrd. Doç. Dr. Demir, üniversitede 20 kişilik bir araştırma ekibinin bulunduğunu söyleyerek, ”Nano teknoloji üzerine yeni aygıtlar üretiyoruz. Bununla farklı problemleri çözüyoruz. Dünyanın en başarılı 10 genci arasına girdiğim için mutluyum” diye konuştu. Nano kristal katkılı beyaz ışık letleri (Işık yayan diot) ürettiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Demir, şunları kaydetti:

”Ürettiğimiz beyaz ışığın kalitesi çok yüksek ve harcadığı enerji düşük. Halihazırda kullanılan beyaz ışığın kalitesi çok düşük. Beyazın tonlarını da değiştirebiliyoruz. Bunu dünyada ilk kez biz yaptık. Ayrıca havanın temizlenmesi çalışmaları da yürütüyoruz. Yaptığımız birçok çalışmayla bu ödüle layık görüldük, mutluyuz.”

JCI’nın ödüle layık gördüğü diğer gençler şöyle:

İnsanlığa ve gönüllü kuruluşlara yaptıkları hizmet dolayısıyla Kamboçya’dan Lo Chay, Japonya’dan Sayaka Murata ve Zimbabwe’den Betty Makoni, tıbbi yenilik ve buluşlarla Finlandiya’dan Dr. Johanna Ivaska, girişimcilikle Mali’den Malamine Kone, kişisel başarıyla Singapur’dan Glenn Lim, insan hakları, çocuklara ve dünya barışına katkıları dolayısıyla Bolivya’dan Maranon Vocai, teknik gelişmeyle Estonya’dan Tarvi Martens ve İrlanda’dan Dr. Derek Timoty O’Keeffe.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here