Elektromanyetik kaynak tespitinde ‘en az’ hata

0
1034

ODTÜ’lü araştırmacıların geliştirdiği teknoloji, elektromanyetik kaynakların sayısının ve yönünün tespitinde sapma oranını minimuma indirdi.

Yeni teknoloji uçak, gemi, denizaltı gibi araçların koordinatlarının yanı sıra radyo ve televizyon gibi vericilerin sayıları, yönleri ve yerlerinin tespitinde önemli kolaylıklar getiriyor.
 
Teknoloji, özellikle askeri uygulamalarda sınır güvenliğinin sağlanması ile kaynağı bulunamayan elektronik yayınların tespitini de kolaylaştırıyor.
 
ODTÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin Tuncer, radyo, TV istasyonları, GSM vericileri, radar sistemleri, yer istasyonu ile telsiz haberleşmesi kuran uçaklar gibi kaynakların farklı frekanslarda yayınım yapan kaynaklar olduğunu belirterek, bunların yönlerinin, sayılarının ve koordinatlarının tespit edilmesinin askeri ve çeşitli sivil uygulamalarda önem taşıdığını kaydetti.
 
Bu kaynakların yerlerinin tespit edilebilmesi için temelde kaynak sayılarının ve yönlerinin belirlenmesi gerektiğini anlatan Tuncer, bu işlemin bir dizi antenden alınan işaretlerin uygun şekilde işlenmesi ile gerçekleştirilebildiğini söyledi.
 
Tuncer, geliştirdikleri yöntemin bilinen diğer yöntemlere göre belirgin bir performans artışı getirdiğini dile getirdi.
 
Sistemin askeri alandaki uygulama alanlarından örnekler veren Tuncer, geliştirilen sistemin havada belli bir yöne doğru uçmakta olan çok sayıdaki uçağın sayısının ve yönünün doğru tespit edilmesine olanak sağlayacağını belirtti.
 
Aynı uygulamanın denizaltılar ya da diğer ulaşım araçları için de yapılabileceğini belirten Tuncer, sistemin sınır güvenliği için de yeni bir atılım olabileceğini söyledi.
 
Tuncer, sivil uygulamalarda ise radyo, TV istasyonları, GSM vericileri ve değişik haberleşme cihazları gibi farklı frekanslarda yayınım yapan kaynakların sayılarının, yönlerinin ve konumlarının da belirlenmesine olanak tanıyacağını anlattı:
 
"Kullanılan yaklaşımda bir dizi antenden alınan işaretin, sayısal ortamda ve bilgisayar aracılığıyla işlenmesi söz konusudur. Geliştirilen yöntem, temelde bir bilgisayarda çalışan yazılımdan oluşmaktadır. Bu yöntem istatistiksel en büyük olabilirlik kestirimi ile kaynak sayısını diğer yöntemlere göre daha doğru bir şekilde bulabilmektedir.
 
Özellikle, haberleşme veya radar işaretleri çevreden yansıyarak geldiğinde bir çok yöntem başarısız kalırken, geliştirilen yöntem gürültüyü modelleyerek kaynak sayısını ve geliş yönlerini doğru bir şekilde bulabilmektedir. Çalışma, bu tür kaynakların yerinin tespit edilmesi için olanaklar getiriyor."
 
"Mikrofon da elden ele dolaşmayacak"
 
Tekniği barındıran iki adet sistem kullanıldığında, bu sistemlerin bulduğu kaynak yönleri kesiştirilerek kaynağın konumunun da belirlenebildiğini anlatan Tuncer, yeni teknoloji ile kapalı bir mekandaki konuşmacıların kaç kişi oldukları ve yönlerinin, ortamda kaç adet hoparlör olduğunun da tespit edilebildiğini söyledi.
 
Tuncer, "Teknoloji ile sadece konuşanın sesini izleme şansıbuluyorsunuz. Sistemde kaynak otomatik tespit edebildiğinden mikrofonların elde ele dolaşmasına da son vermeyi öngörüyor" dedi.
 
Yaptıkları çalışmanın bilgisayar ortamındaki simülasyonunda iyi sonuçlar elde edildiğini söyleyen Tuncer, çalışmanın uluslararası patentinin alınması için de çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.
cnnturk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here