Elektrik akımında dünya rekoru

0
6581

Japonya’da Ulusal Füzyon Bilimi (NIFS) ve Ulusal Doğa Bilimleri Enstitülerinden (NINS) araştırmacıların yer aldığı çalışmalarda dünyada şuana kadar ulaşılmış en yüksek değer olan 100.000 Amperlik elektrik akımı değerine ulaşıldı. Bu değere, büyük ölçekli mıknatıs iletken üretmek için en ileri tekniklerle geliştirilmiş olan İtriyum-tabanlı yüksek-sıcaklık süperiletkeni şeritler kullanılmayısya ulaşıldı.
irityum
NIFS, füzyon reaktör mıknatısı için uygun yüksek-sıcaklık süperiletkeni kablolar üretmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar sırasında ulaşılan bu değer ile ilgili ayrıntılara ilgili kurumlar tarafından yayınlanan basın bülteni aracılığı ile ulaşabilirsiniz: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-07/nion-mff072514.php
superiletken
Çalışmadan çıkan yayınlar ise şunlardır:

(1) Yanagi, N., Ito, S., Terazaki, Y., Natsume, K., Tamura, H., Hamaguchi, S., Mito, T., Morikawa, J., Ogawa, Y, Iwakuma, M., Hashizume, H., Sagara, A., “Feasibility of HTS magnet option for fusion reactors”, Plasma and Fusion Research, Vol.9 (2014) p. 1405013.

(2) Yanagi, N., Terazaki, Y., Ito, S., Kawai, K., Seino, Y., Ohinata, T., Tanno, Y., Natsume, K., Hamaguchi, S., Noguchi, H., Tamura, H., Mito, T., Hashizume, H., Sagara, A.; “Progress of the design of HTS magnet option and R&D activities for the helical fusion reactor”, IEEE Transactions on Applied Superconductivity Vol.24, No.3 (2014) p. 4202805.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here