Ekstra Zıplama

0
10397

Bu hafta yayında olan ödüllü sorumuza şuana kadar doğru bir cevap alamadık. Bu soruya ipucu olabilecek nitelikteki bilimsel gösteriyi yayınlamaya karar verdik.

Bir çok insan toplar ile yapılan fizik deneylerine aşikardır. Fakat bu gösteri bizlerin kuvvet hakkındaki sezgisel bilgilerini sorgulayacak.

Kullanılacak malzemeler
  • büyük top (örn. futbol veya basketbol topu)
  • küçük top
Nasıl Yapacaksınız?

  1. Büyük topu alın ve omuz hizanıza kadar kaldırın. İzleyicilerinize topu yere bırakacağınızı söyleyin ve ne kadar yükseğe sıçrayabileceğini tahmin etmelerini isteyin.
  2. Topu bırakın ve ne kadar yükseğe sıçradığını izleyin.
  3. Küçük topu alın ve omuz hizanıza kadar kaldırın. İzleyicilerinize topu yere bırakacağınızı söyleyin ve ne kadar yükseğe sıçrayabileceğini tahmin etmelerini isteyin.
  4. Topu bırakın ve ne kadar yükseğe sıçradığını izleyin.
  5. Küçük topu büyük topun üstünde tutarak beraber düşmeleri halinde ne kadar yükseğe zıplayacaklarını ve neler olacağını sorun.
  6. Topları bırakın. Yukarıdaki videoda da görüldüğü gibi küçük top iki topun tek başlarına sıçradıkları mesafeden çok daha fazla yükseğe çıkacaktır. Bu gösteriyi bir kaç defa daha tekrarlayın ve neler olduğunu izleyicileriniz ile konuşun.
Burada Neler Oldu ?
Bu gösteride olan biten herşey enerjinin korunumu ve momentum ile ilgili.
Kinetik enerji ve kütle ile ilişkili kavramlardır. Enerji aktarılan küçük top daha küçük bir kütleye sahip olduğu için büyük toptan daha hızlı hareket edecek ve daha yükseklere çıkacaktır.

Buradaki video physics.org adresinden alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here