Ana Sayfa Bilim Haberleri Dünyaya yakın geçecek bir asteroid çıplak gözle görülebilecek

Dünyaya yakın geçecek bir asteroid çıplak gözle görülebilecek

0
1065

Bilim adamları, 2029 yılında dünyaya yakın geçecek bir asteroidin çıplak gözle görülebileceğini açıkladı. Modern tarih boyunca ilk defa çıplak gözle izlenebilecek olan asteroid geçişi Avrupa, Afrika ve Batı Asya’da takip edilebilecek. 2029 yılında gerçekleşecek olan bu geçiş, büyük boylu asteroidlerin dünyaya en yakın yaklaşımı olacak.


Yaklaşık 320 metre çapındaki, ‘2004 MN4’ adı verilen asteroid, ilk defa geçtiğimiz haziran ayında keşfedilmiş ve tekrar aralık ayında görülmüştü.

Dünyaya çarpma şansı en büyük olan uzay kayası olduğu düşünülen asteroidin rotası üzerinde yapılan incelemeler, bu öngörünün gerçekleşmeyeceğini kesinleştirdi.

Dünya merkezinden 36.350 km mesafe

Arecibo Rasathanesi’nde gözlemler yapan NASA çalışanları, ‘2004 MN4’ün 13 nisan 2029 tarihinde dünyanın merkezinden 36.350 kilometre mesafede olacağını belirledi.

Asteroid, dünyanın üzerinde sabit konumda duran ve yarıkürede veri toplayan uyduların irtifasının hemen altında olacak.

NASA’nın jet itici motorlar laboratuarından Steve Chesley, bilinen yakın geçiş yapmış 10 asteroid arasında ‘2004 MN4’ün diğerlerine göre çok daha büyük olduğunu belirtiyor.

Chesley, iyice yaklaştıktan sonra keşfedilebilen diğer asteroidlerin aksine ‘2004 MN4’ün gelişinin çok önceden tespit edildiğini de açıkladı.

‘Toutatis’ görülememişti

Geçtiğimiz sonbaharda da ‘Toutatis’ adındaki 4.6 kilometre boyunda ve 2.4 kilometre eninde bir asteroid dünyaya yaklaşmış, ancak çıplak gözle görülememişti.

Yengeç takım yıldızından geçecek olan asteroid, Avrupa, Afrika ve Asya’nın belli bölgelerinde yıldıza benzer bir ışıklı nokta olarak görülebilecek. Asteroid, gökyüzünde saatte 42 derece yol alacak.

Chesley ve ekibi, bu boyutta bir asteroidin dünyaya bu derece yaklaşmasının bin 300 yılda bir gerçekleştiğini söyledi.

Yörüngesi çoğunlukla dünya yörüngesi içinde

Güneşin etrafında dönen ‘2004 MN4”ün, Mars ve Jüpiter arasındaki bir kuşakta yer alan asteroidlerin aksine, 323 günlük yörüngesi çoğunlukla dünyanın yörüngesi içinde yer alıyor.

Chesley ve ekibi, 2029’daki geçişin asteroidin rotasında değişikliğe neden olacağını ve daha sonra dünyaya yapacağı yakın geçişlerin şartlarını değiştireceğini belirtiyorlar.

21’inci yüzyıl içinde herhangi bir risk olmadığı konusunda ise güvence veriliyor.

Önümüzdeki ay ve yıllarda yapılacak ek gözlemler, 2029 yılından sonra yer alabilecek çarpışma olasılıklarını da belirleyecek.

Uzmanlar, ‘2004 MN4’ boyutlarında bir asteroidin dünyaya çarpması halinde yerel yıkım ve bölgesel hasar olacağını tahmin ediyorlar.

Bu hasarın küresel boyutlara ulaşmayacağı da tahmin ediliyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here