Dünyaya benzer 2. gezegenin keşfi yakın

0
1338

Gökbilimciler, güneş sistemimiz dışında dünyaya benzer ikinci bir gezegenin keşfine çok yakın olduklarını açıkladı. 2009’da çalışmaya başlayacak NASA’nın gözlemevi sayesinde “Evrende yalnız mıyız?” sorusunun yanıtı kısa süre içinde bulunabilir.

İnsanoğlu gözünü uzaya çevirdiği günden bu yana “Evrende yalnız mıyız?” sorusunun yanıtını arıyor. Bu konuda üzerinde en çok çalışılan gezegen Mars oldu. Kızıl Gezegen’de bir zamanlar su bulunduğuna dair kanıtlara rastlanması, hatta su kanallarını haritasının bile çıkarılması uzmanları heyecanlandırdı.

Bilim dünyasının önde gelen dergilerinden Science’a göre uzay çalışmalarında artık milyonlarca ışık yılı uzaktaki gezegenleri gözlemlemek, hatta üstlerindeki kaya parçalarını incelemek ve dünyamıza benzer bir gezegenin daha olup olmadığını keşfetmenin eşiğine gelindi.

Gökbilimcilere göre, uzayda yaşamın işareti olarak görülen su arayışında en önemli dönüm noktası NASA’nın 2009’da uzaya göndermeyi planladığı Keppler uzay gözlem istasyonu olacak.

Keppler sayesinde NASA, ikinci kez güneş sistemi dışındaki yıldız ve gezegenlere odaklanacak. NASA, buradan gelecek ilk görüntülerle “Uzayda yaşam var mı?” sorusunun cevabını bulmayı ümit ediyor.
ntvmsnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here