Crafoord ödülünü üç bilim adamı paylaştı

0
1661Nobel ödülleri içinde değerlendirilmeyen, bilimsel alanlarda dağıtılan geleneksel Crafoord Ödülünü bu yıl bir ABD’li ile iki Rus bilim adamı paylaştı.

STOCKHOLM – İsveç Kraliyet Bilimler Akademisinden yapılan açıklamada, ABD’li kuramsal fizikçi Edward Witten ile Rus matematikçi Maksim Kontseviç ve Rus astronom Raşid Aliyeviç Sunyaev, 500 bin dolar değerindeki ödülü paylaştı.

Açıklamada, ödülün, Princeton’daki Tabii Bilimler Okulundan Profesör Witten ile Fransa’daki Yüksek Bilimsel Araştırmalar Enstitüsünden Matematik Profesör Kontseviç’e “modern kuramsal fiziğin esinlediği matematiğe önemli katkıları” nedeniyle verildiği belirtildi.

Crafoord’un astronomiyi kapsayan kısmında Moskova’daki Rus Bilimler Akademisi Yüksek Enerji Astrofiziği bölümü Başkanı Aliyeviç Sunyaev’in ödüllendirildiği belirtilen açıklamada, bu ödülün de yüksek enerji astrofiziği ve evrenbilime katkılar nedeniyle verildiği kaydedildi.

Ödül töreninin, 23 Nisan’da Stockholm’de İsveç Kralı Carl Gustaf’ın katılımıyla yapılacağı ifade edildi.

İsveçli bilim adamı Holfer Crafoord adına 1982 yılından bu dağıtılan ödüller, matematik ve astronomi gibi Nobel ödüllerinin kapsamadığı bilimsel araştırma alanlarında veriliyor.

Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here