COROT Dünya’ya “kardeş” arayacak

0
1228
Fransız Uzay Dairesi CNES ve Avrupa Uzay Dairesi ESA’nın önderliğini üstlendiği, uzayda Dünya benzeri gezegenleri araştıracak COROT gözlem aracı yarın fırlatılıyor.

Güneş Sistemi dışındaki Dünya benzeri gezegenleri araştıracak COROT şimdiye dek yapılmış en gelişmiş uzay araçlarından biri. Fransız uzay dairesi CNES tarafından geliştirilen COROT, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden Çarşamba günü TSİ 16:43’te Soyuz füzesinin sırtında uzay yolculuğuna başlayacak. COROT yeryüzünden 827 kilometre yükseklikte Dünya yörüngesine oturacak ve 2009 yılına dek uzayın derinliklerinde Dünya benzeri gezegenleri gözlemleyecek.

COROT projesinin hedefi Dünya’dan biraz daha büyük kayalık gezegenleri tespit etmek, şimdiye dek Güneş Sistemi dışında yer teleskoplarıyla gözlemlenen 200’den fazla Dünya-benzeri gezegenler ilk kez uzaydan incelenecek. Güneş Sistemi dışındaki gaz gezegenlerinin çoğunluğu kütle olarak Jüpiter’den biraz daha ağır, ancak COROT daha küçük ve kayalık gezegenleri gözlemlemeyi hedefliyor. COROT gözlemlerine Ocak 2007’de başlayacak.

KÜTLE ÇEKİM BÜKÜLMESİ
COROT’ta bulunan 27 santimetre’lik teleskop, gezegenleri, kendi yıldızlarının çizgisinden geçişlerinde meydana gelen kütle çekim bükülmelerinden tespit edecek. Projenin bilim insanlarından Paris-Sud Üniversitesi uzmanı Marc Ollivier, COROT’un hassas cihazları sayesinde uzay için çok küçük bir ölçü olan Dünya’nın 2 ila 3 katı büyüklükte gezegenler dahi gözlemleyebileceğini belirtiyor. Kayalık gezegenlerin Dünya’nın yaklaşık 5 ila 10 katı büyüklükte olması bekleniyor.

’25 YILDIR BU ANI BEKLİYORUZ’
COROT projesi bilim ekibinden Londra Kraliçe Mary Üniversitesi profesörü Queen Mary Ian Roxburgh, BBC’ye verdiği demeçte “25 yıldır bu anı bekliyoruz, uzayda yeni Dünya’lar arayacak bu ilk ciddi projenin en az bir düzine yeni gezegen keşfetmesini umuyoruz” diye konuştu.

COROT projesine Fransız Uzay Dairesi CNES (Centre National d’Etudes Spatiales), Avrupa Uzay Ajansı ESA, Avusturya, İspanya, Almanya, Belçika ve Brezilya uzay daireleri de katkıda buluyor.

ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here