Çin, Ay’a göndereceği ilk robotu yaptı

0
1339Çin, Ay’a ilk tekerlekli robotlarını gönderme işini hızla sürdürüyor.

PEKİN – Yer yörüngesine ilk “taikonotunu” (astronot) beş yıl önce göndererek, Ruslar ve Amerikalılardan sonra kendi imkanlarıyla uzaya insan gönderen üçüncü ülke olmayı başaran Çin’in Şangay Uzay Yolculukları Akademisi Ay Keşif Merkezi Genel Müdürü Hu Hao, ilk Ay robotları hakkında bilgi verdi.

Hu, 2013 ve 2020 yılları için Ay’a planlanan insansız yolculuklarda kullanılacak tekerlekli robotların prototiplerinin hazırlandığını açıkladı. Hu, şunları söyledi:

“Uzay işi çok pahalıdır. Bu çalışmalarda (verimli bilimsel sonuç için) tavuk çiftliğinde tek yumurta alıyorsanız çiftliğin sahibi sayılamazsınız.”


Yörüngede “Çin Komünist Partisi’nin temsilciliğini açtığını” duyuran Çin’in uzay çalışmaları, “askeri amaçları da kapsayabilir” diye ABD tarafından yakından izleniyor.


Çin geçen yıl ekimde Ay’a ilk yörünge aracını gönderdi. Bu yıl ekimde de Dünya yörüngesinde ilk astronotunu Shenzhou 7 (Şıncou: Kutsal Gemi) aracıyla yürütmeye hazırlanıyor.


Mao (1893-1976) zamanından 1990’a kadar uzay çalışmalarını büyük gizlilik içinde yürüten Çin, Rusların SSCB zamanında “kozmonot” ve Amerikalıların “astronot” sözcüğüne karşı taikonot (taikung: uzay, nautes: gemicisi) kelimesini kullanıyor.


Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here