Çimenler hayat kurtaracak

0
1603
Çimenler belki de gelecekte bir enerji kaynağına dönüşebilir, zira bilim insanlarına göre çimenden elde edilecek elektrik enerjisi dünya elektriğinin yüzde 19’unu karşılayabilir. Fotosentezle emdiği karbondioksit de cabası.
254939.jpg - 27.39 KB
Uzmanlar, atıl bırakılmış ve çürüyerek kalitesini yitirmiş tarım arazilerini biyoyakıt santrallerine dönüştürmek istiyor.

University of Minnesota uzmanlarından David Tilman, çimenden biyoyakıt hammaddesi olarak istifade edilebileceğini belirtiyor. Tilman’a göre, çimen geleneksel biyoyakıt hammaddesi mısır ve soyadan hektar başına çok daha ucuz ve verimli. Daha da iyisi, çimenden biyoyakıt üretmek negatif karbon yaratıyor, diğer bir deyişle üretim sürecinde atmosfere saldığından çok daha fazla karbondioksidi emiyor. Tilman, bu şekilde birçok eski tarım arazisinin biyoyakıt hammaddesi için kullanılabileceğini savunuyor.


MISIR BAZLI BİYOYAKITTAN FARKLI
Mısır bazlı hammaddenin biyoyakıta dönüştürülmesi sürecinde ayrıca fosil yazlı yakıtların katalizatör olarak kullanılması gerekiyor. Ayrıca gübrelerin de hesaba katılmasıyla, mısır bazlı biyoyakıt üretimi küresel ısınma sebebi karbondioksit salınımına neden oluyor.

ÇİMENİN VERİMİ DAHA YÜKSEK
Tilman ve ekibi, atıl bırakılmış ve çürüyerek kalitesini yitirmiş tarım arazilerini mercek altına aldı. Tilman ve ekibi 16 ayrı çeşit vahşi çimenin gelişimlerini inceledi ve bunlardan biyoyakıt üretti. Araziler arasında en yüksek enerji verimini, çimen çeşitliliği en yüksek olan arazi verdi. Örneğin, 16 çimen türünün birden bulunduğu arazi, mısır arazisine göre 2.4 kat daha çok enerji üretti.

EMİLEN KARBONDİOKSİT CABASI
Tilman, çimenden biyoyakıt üretmenin esas avantajının karbondioksit salınımının azaltılması olduğunu vurguluyor. Çimenden biyoyakıt üretiminde hektar başına 0.3 ton karbondioksit çıkarıyor. Çimenler buna karşılık yetişme 4.4 ton karbondioksit emiyor, dolayısıyla net olarak 4.1 ton CO2’yi atmosferden çekmiş oluyor.

ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here