Casus uydu Kuzey Amerika’ya düşebilir

0
1366ABD’li askeri yetkililer Şubat sonu veya Mart başı kontrol dışı kalacak olan casus uydunun Kuzey Amerika’da düşebileceğini açıkladı.

ANKARA – ABD Hava Kuvvetleri’nin Kuzey Filosu komutanı Orgeneral Gene Renuart yaptığı açıklamada, söz konusu casus uydunun suya düşme olasılığı kadar kadar olmasa da karaya düşme ihtimali bulunduğunu belirterek, “Atmosfere yeniden Kuzey Amerika’dan girecekmiş gibi görünüyor” dedi.

Bu olasılığa karşı Amerikan askeri makamlarının yanı sıra İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Acil Yardım Yönetimi Dairesi’nin Kanadalı ve Meksikalı yetkililerle işbirliği yapacaklarını belirten Orgeneral Renuart, askeri kuruluşların atmosfere girdikten sonra uydunun hangi kısımlarının yanmadan kalacağını belirlemeye çalıştıklarını söyledi.

ABD’li general ayrıca uydunun ve hassas teknolojinin düşman eline düşmesi konusunda da endişe duyduklarını belirterek, bu uydunun yere çakılmasına karşı hazırlıklı olmalarının önemli olduğuna işaret etti.

Dünya’ya düşmesi beklenen casus uydunun, roket yakıtı olarak kullanılan “hidrazin” adlı zehirli kimyasal madde içeren küçük motorları bulunuyor; ancak bunların miktarının fazla olmadığı belirtiliyor.

Kaynak:AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here