Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Yeniden Çalışmaya Hazırlanıyor

0
1895

2008 yılında CERN’de devreye giren ve yüksek enerjili parçacık deneylerinin yapılmasına imkan tanıyan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) İsviçre – Fransa sınırında, yerin 100 metre altında 27 km uzunluğa sahip LEP tüneli üzerinde kurulmuştur. Her iki ülke topraklarında yer alan bu tünel toplamda 3,8 metre çapa sahiptir. Proje aşamasında ve tamamlandığında üretilmesi beklenen mikro kara deliklerin ve gizemli cisimlerin, Dünyayı yok edeceğine inanılsa da şu aşamaya kadar böyle bir sorun gözlenmemiştir.

Standart Model içerisinde LHC’nin kara delik oluşturması için gereken şartlara sahip olmadığı söylenirken LHC’de mikro kara deliklerin oluşması beklenmektedir. Fakat Hawking Radyasyonu düşünüldüğünde mikro kara deliklerin çok hızlı bir ışınım ile kendisini yok edeceği öngörülmektedir.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısında Yeni Dönem

Daha önce Higgs Bozonu ismi verilen atomaltı parçacığın keşfinde kullanılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, iki yıllık bir aradan sonra 2015 yılı Mart ayında yeniden çalıştırılmaya başlıyor. Tam kapasite ile çalıştırılması planlanan LHC’nin yeniden çalıştırılması için -271 dereceye kadar soğutulması gerektiği, planlar ölçüsünde bu ısıya hemen, hemen ulaşıldığı belirtiliyor.

İki yıllık bir aradan sonra yeniden üç yıllık bir periyotta, tam kapasite ile çalışması beklenen LHC’nin ilk çarpıştırmaya oranla yaklaşık iki kat daha fazla enerji ile çalışacağı belirtiliyor. Rolf Heuer tarafından yapılan açıklamada yeni enerji seviyesinin Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ile Fizik ve gelecekte görülmesi muhtemel keşifler için yeni bir umut olduğunu söylendi.

Daha önce yapılan çalışmalar kapsamında üç yıllık periyot içerisinde 2013 Mart ayında Higgs Bozonu keşfedilmiş, Fizik açısından yeni bir umut ışığı oluşmuştu.

Yararlanılan Kaynaklar

(1) http://home.web.cern.ch/about/updates/2014/12/cerns-large-hadron-collider-gears-run-2
(2) http://home.web.cern.ch/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here