Bu yıl küresel sıcaklık düşecek

0
1422

latest_sst.gif - 117.98 KB

Büyük Okyanus’taki La Nina akıntısının soğutucu etkisi nedeniyle bu yıl küresel sıcaklıkların 2007’e kıyasla daha düşük olacağı belirtildi.

Bu sıcaklık düşüşüne Pasifik’teki La Lina akıntısının soğutucu etkisinin neden olabileceğini belirten Dünya Meteoroloji Örgütü’nün Genel Sekreteri Michel Jarraud, La Nina akıntısının yazın da süreceğini söyledi. Bunun, 1998’de El Nino’nun dünyayı ısıtmasından bu yana sıcaklıkların küresel olarak yükselmediği anlamına geldiğine dikkat çekildi.

 

La Nina ve El Nino, etkileri tüm dünyada hissedilen iki büyük su akıntısı. İspanyolcada “Küçük Kız” demek olan La Nina’nın dünyayı soğutucu, “Küçük Oğlan” anlamına gelen “El Nino”nun da ısıtıcı etkisi var. Bu yıl Büyük Okyanus La Nina’nın etkisi altında. Akıntı, bu yıl Avustralya’daki şiddetli yağmurlara ve Çin’deki rekor soğuklara katkıda bulunmuştu.

Michel Jarraud, La Nina’nın etkisiyle sıcaklıkların bir derecinin altında bir oranda artacağını söyledi. El Nino’nun dünyayı ısıttığı 1998’den bu yana küresel sıcaklıklar hiç artmadı.

Bir grup bilimadamı, bunu küresel ısınmada son noktaya gelinmesi olarak değerlendirip, dünyanın sera etkisi yapan gazlara karşı düşünülenden daha dirençli olduğununun ortaya çıktığını savunuyordu. Fakat Michel Jarraud, bunun doğru olmadığını, 2008’de sıcaklığın yüzyıl ortalamasının yine de üstünde olacağını belirtti.

Bilimadamları önümüzdeki beş yıl içinde rekor sıcaklıklara ulaşılacağı beklentisinde.
AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here