Bu hızla doğru “kıyamete”

0
1575
Birleşmiş Milletler için hazırlanan bir raporda, âcil önlemler alınmazsa, dünyanın bir felakete doğru gittiği uyarısı yapıldı.

Dünyanın dört bir yanından yüzlerce bilimadamının katkısıyla hazırlanan çalışmada, ‘insanın, çevre kaynaklarını bu şekilde tüketerek yaşamaya devam etmesi durumunda, soyunu sürdürmesinin bile tehlikeye girebileceği’ vurgulandı.

Rapor, sürdürebilir kalkınma anlayışını Birleşmiş Milletler’in ana amaçlarından biri haline getiren, Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu toplantısının 20. yıldönümünde yayımlandı.

Raporun önsozünü yazan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon "Çevreye yöneltilen bu saldırı insanoğlunun son yıllarda kaydettiği gelişmeleri baltalıyor" ifadesini kullandı.

‘Geo-4’

Çevre Programı’nın hazırladığı Geo-4 adlı raporun açılımı, Çevreye Küresel Bakış. İklim değişimi raporları, Dünya’nın ateşine bakıyorsa, bu rapor bize kan dolaşımında, lenflerde, bağırsaklarda ve bağışıklık sisteminde olup bitenlere dair bilgi veriyor.

572 sayfalık raporda ormancılık, temiz su kaynakları, tarım, biyolojk türlerin çeşitliliği gibi pek çok farklı unsur, alanın uzmanları tarafından mercek altına alınıyor.

BM Raporuna göre, balık stoklarının yüzde 30’u şimdiden yok olmuş durumda.

Rapor, gelişmiş ülkelerde giderilen bazı çevre problemlerinin, kalkınmakta olan ülke halklarının refahını tehlikeye attığını kaydediyor.
Kalkınmakta olan ülkelerde yaşayan milyarlarca insanın başka yerlerde çözüm bulunmuş olan, kirli sulardan bulaşan hastalıklar gibi, nispeten basit meseleler yüzünden sağlıklarının tehlike altında kaldığına dikkat çekiliyor.

internethaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here