Bir nötron yıldızının iç dünyası

0
1191

Aralık 2004 tarihinde, daha önce hiçbir röntgen ve gamma teleskopuyla gözlemlenmediği kadar yoğun enerji yüklü fotonlu bir flaş ulaşmıştı dünyaya. Parçacıkların açığa çıktığı SGR 1806-20 nötron yıldızındaki yıldız sarsıntısı, astronomlara ilk kez bu gizemli ölü yıldızın içini gözlemleme fırsatı verdi.


1508660.jpg - 9.78 KB

Nasa’ya bağlı Goddard Uzay Uçuşları Merkezi’nden Tod Strohmayer, Dallas’ta düzenlenen Amerikan Fizik Birliği konferansında, çapı 20 kilometre olan nötron yıldızının patlama nedeniyle tıpkı bir çan gibi sallanmaya başladığını açıkladı.

Astronom, Rossi X-ray Timing Explorer röntgen teleskobuyla, patlamanın ışınını kaydederek salınımların frekanslarını belirlemiş. New Scientist dergisinde yayımlanan haberde Strohmayer, titreşimlerin zayıf olduğuna ama buna karşın bu cisimlerin yapıları hakkında önemli bilgiler verdiğini söylüyor.

Bilim adamı nötron yıldızının 1,5 km kalınlığında bir kabuğa sahip olduğu sonucuna varmış. Yıldızdaki sarsıntılar, kabuğu parçalayan manyetik alan çizgileriyle meydana gelmişti. Astronomlar özellikle de nötron yıldızlarının içlerini merak ediyorlar.

Birçok araştırmacının düşüncesine göre Süpernova patlamalarının ardından geriye mesela serbest kuarklar gibi egzotik maddeler kalıyor olabilir. Ancak bunların varlığı çok daha güçlü patlamalarla saptanabilecek.

www.hurriyet.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here