Bilimsel başarıda ‘en büyük ödül’ Hawking’in

0
1646

Fizikçi Stephen Hawking’e, İngiliz Kraliyet Akademisi’nin bilimsel başarı dalındaki en büyük ödülü verildi.

hawkinghbr5647.jpg - 9.79 KB

Stephen Hawking, 64 yaşında 

Cambridge Üniversitesi’nde fizik profesörü olan 64 yaşındaki Hawking, kara deliklerin daha iyi anlaşılması ve sınıflandırılmasını sağlayan kuramsal fizik ve kozmoloji alanındaki çalışmasıyla Copley madalyasına layık görüldü.
    
Ödülün çok seçkin bir madalya olduğunu ve Darwin, Einstein ve Francis Crick gibi bilim adamlarına verildiğini hatırlatan Hawking, "Onların ekibinde olmak onur verici" dedi.
    
Stephen Hawking, BBC radyosuyla yaptığı söyleşide de, "Bir sonraki hedefim uzaya gitmek" açıklamasında bulundu.
 
"Diğer gezegenleri kolonileştirmeliyiz"
    
İngiliz bilim adamı Hawking, insan neslinin yok olma tehlikesi içinde olduğunu, diğer güneş sistemlerindeki gezegenlerin kolonileştirilmesi gerektiğini söyledi.
    
Hawking, "Er ya da geç, bir göktaşı çarpması ya da nükleer savaş tümümüzü silip süpürecek. Bundan önce uzaya yayılmalı, bağımsız koloniler kurmalı, geleceğimizi güven altına almalıyız" dedi.
   
Yakındaki yıldıza yaklaşık altı yılda ulaşım

İnsanlığın sürebilmesi için diğer yıldızların uydusu olan uygun gezegenlere
ulaşma riskinin göze alınması gerektiğini belirten Hawking, madde ve karşı maddenin birbirini yok etmesi kullanılarak, ışık hızının hemen altında bir hıza ulaşılabileceğini ve yakındaki bir yıldıza yaklaşık altı yılda ulaşılmanın mümkün olabileceğini belirtti.
 
İlk kez 1731’de verilen Copley madalyası, daha önce Charles Darwin, Albert Einstein, Louis Pasteur ve James Cook gibi bilim adamlarına verilmişti.

Tedavisi olmayan sinir sistemi rahatsızlığı amyotrafik lateral skleroza (ALS) nedeniyle tek elini kullanabilen Hawking, bilgisayar destekli bir sistem aracılığıyla iletişim kurabiliyor.

www.cnnturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here