Bilim şehitleri uğurlandı

0
1862

51630.jpg - 18.24 KB

Türkiye en önemli bilim insanlarını o kazada kaybetti. Cenazelerinde hüzün vardı.

Isparta’nın Keçiborlu ilçesi yakınlarında düşen uçakta Türkiye’nin en önemli biliminsanları da vardı. Bugün onlardan ikisi, Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Engin Arık ile araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan için görev yaptıkları üniversitede tören düzenlendi.

Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş da, kazada hayatını kaybeden 6 bilim şehidine rahmet dileyerek, ateşin bu sefer düştüğü yeri değil, tüm Türkiye’yi yaktığını söyledi. Bu 6 kişinin ”Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi”nde birlikte çalıştığını belirten Akkuş, Engin Arık ve Özgen Berkol Doğan’ın Türk Fizik Derneği’nin bilimsel etkinliklerine katkı yaptıklarını ifade etti.

Engin Arık’ın, Türkiye’nin bilim ve teknolojisine katkı sağlamayı
hedeflediğini ve bunun için çaba harcadığını dile getiren Akkuş, Arık’ın Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde de çok önemli çalışmaları olduğunu bildirdi.Akkuş, ”Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi”nin Türkiye’nin teknolojisinin gelişmesini sağlayacağını belirterek, Arık’ın bu projeyi ”ülkemizin projesi” olarak gördüğünü ve herkesi buna destek vermeye teşvik ettiğini söyledi. Prof. Dr. Baki Akkuş, 2017 yılında bitmesi planlanan projeyi el birliğiyle  gerçekleştireceklerini kaydetti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış da, kuzeni olan Engin Abat’ın çok zor şartlarda okuduğunu söyledi. Abat’ın, kendisinin ilk web sayfasını yaptığını dile getiren Bağış, Meclis’teki bütün arkadaşlarının bilgisayarla ilgili bir konuda sorunları olduğunda ilk olarak Abat’ı aradıklarını kaydetti. Abat’ın yaşasaydı rektör olacağına inandığını ifade eden Bağış, kazada hayatını kaybedenlere rahmet diledi.

İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında kurulu nükleer araştırma merkezi
”European Organization for Nuclear Research (CERN)”deki cast deneyinin lideri Prof. Dr. Konstantin Zioutas da yaptığı konuşmada, Arık’ın dünyaca tanınmış bir fizikçi olduğunu belirterek, onun çok aktif ve akıllı bir insan olduğunu söyledi. Türkçe ”Kadere karşı gelinmez” diyen Zioutas, Arık’ı mükemmel bir insan olarak hatırlayacağını ifade etti. Zioutas, 2 farklı dünyada yaşadıklarını dile getirerek, ”Her zaman kalbimizde olacaksınız. Bunu biliyorsunuz. Sizi seviyorum” dedi.

Topbaş, Arık’ın aynı bölümde öğretim görevlisi olan eşi Prof. Dr. Metin Arık, kızı Yasemin ve oğlu Yavuz Arık, Doğan’ın annesi Ferhan, babası Nevzat Doğan, ailevi nedenlerden dolayı aynı uçağa son anda binmekten vazgeçen Doç. Dr. Serkan Ali Çetin ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde, Arık ve Doğan için taziye defteri de açıldı.

Biz de onlinefizik ailesi olarak kaybettiklerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here