Beyin gücüyle çalışan robot

0
1737
Honda’nın ArGe uzmanları, insanın beyin dalgalarını algılayabilen ve bu komutları yerine getiren bir robot geliştirdi.
233653.jpg - 13.80 KB
Denemede MRI tarayıcısında oturan komut-verici insan yumruğunu sıkıyor, sonra ‘V’ işareti yapıyor. Bunu gören robot da, aynı hareketi tekrar ediyor.

Robot teknolojilerine yatırım yapan Japon otomotiv şirketi Honda, bilimkurgu filmlerine konu olan bir fikri hayata geçirdi. Honda bilim insanları, insanın beyin dalgalarını algılayan bunları yerine getiren bir robot geliştirdi. Honda uzmanları, teknolojinin gelecekte klavyenin yerini alacağını, düşünce gücüyle yazı yazmaya olanak vereceğini belirtiyor. Beyin dalgalarını algılayabilen bilgisayarlar gelecekte fiziksel engelliler için de akıllı tekerlekli sandalye olarak kullanılabilecek. 

Tokyo’da yapılan gösterimde, insanın beyin dalgaları MRI (manyetik rezonans görüntüleme) tarayıcısından geçiriliyor ve robotun sensörlerine gönderiliyor. Robot MRI verilerini işlemcisinden geçirerek komutlara çeviriyor. Denemede MRI tarayıcısında oturan komut-verici insan yumruğunu sıkıyor, sonra parmaklarını açarak bir ‘V’ işareti yapıyor. Bunu gören robot da, aynı hareketi tekrar ediyor.

233656.jpg - 11.84 KB

Honda uzmanları, daha karmaşık hareketler ve komutlar için daha fazla araştırma yapılacağını ifade ediyor. İnsanın beyin dalgalarını okuyan robotun işlemcisinin daha küçük, cebe sığacak boyuta geleceğini belirten uzmanlar, ayrıca robotun tam olarak kullanıma girebilmesi için kabloların da kalkması gerektiğini düşünüyor.

Honda yetkilileri beyin dalgalarının makineler tarafından algılanmasına dayalı teknolojilerden otomobillerde de yararlanacaklarını dile getiriyor. Beyin dalgalarını okuyan bilgisayarlar, otomobillerin güvenlik tarafında görev alacak.

www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here