Bakırla yapıştır nanotüpleri birleştir

0
1939
İsviçre’de araştırmacılar, nano-ölçekte üretim bandında nanotüpleri bakır eriyikle katlayarak elektrik devresi oluşturuyor.
255958.jpg - 11.77 KB

Metre’nin milyarda biri ölçeğindeki yapılara nanometrik deniyor. Gelecekte tıp ve elektronik başta olmak üzere birçok alanda kullanılacak olan nanometrik cihazların üretimi için, yine nanometrik üretim bandları gerekiyor. İsviçre’nin Zürih kentindeki Robotik ve Zeki Sistemler Enstitüsü ve Çin’deki Zhejiang Üniversitesi uzmanlarının ortak projesinde, dünyada sadece az sayıda laboratuvarda bulunan nano-manipülatör cıhazıyla nanometrik yapıları elektrik akımıyla birleştiriyor.

Araştırmacılar, ‘nanorobotik’ ismini verdikleri teknikte nanotüpleri birbirine katlıyor. Bunun için eriyik bakır yapıştırıcı olarak kullanılıyor.

BAKIR ERİYİK: ‘ELEKTRO-ÇİMENTO’
Araştırmayı yürüten uzmanlardan Lixin Dong tekniği şöyle anlatıyor: “Nanorobotik üretim bandında, bakır dolgulu 50 nanometre çapında karbon nanotüpü yerleştiriyoruz. Daha sonra tüpün içinde düşük bir voltaj vererek bakırı eriyik hale getiriyoruz. Nanotüpler eriyik bakır sayesinde birbirlerine bağlanıyor.” Bakır eriyik bir anlamda ‘elektro-çimento’ gibi işliyor.

Dong, karbon nanotüplerini kendi deyimiyle ‘katlanma’ tekniğinin gelecekte elektronik cihazlarda elektrik bağlantılarının daha pürüzsüz hale gelmesini sağlayacağını belirtiyor. İngiliz bilim dergisi New Scientist’e konuşan Dong, nanotüplerin bakır eriyikle birbirlerine bağlanarak nanometrik transistörler oluşturulabileceğini ve gelişmiş elektronik cihazlarda akım geçişlerinin ayarlanmasında kullanılacağı vurguluyor.

ÇOKLU EKLEMLER 

255957.jpg - 10.62 KB

Nano-manipülatör adlı nanometrik cihazla, devre, bakır eriyik dolgulu nanotüplerdeki çiftli elektrodlardan akım geçirilmesiyle oluşturuluyor. Dong bakır eriyiğin daha az enerji tükettiğini ifade ediyor. Ancak bakır eriyikle katlama tekniğinin tek avantajı bu değil, aslında bu sayede çok sayıda bağlantı (katlama) kurulabiliyor. Dong, bu sayede akımın nanotüpler üzerinden aktarıldığını dile getiriyor.

Kaynak:
Araştırma İngiliz bilim dergisi NewScientist’te yayımlanmıştır.

ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here