Asteroit Yalnızca Dinozoları Değil Memeli Neslinide Tüketiyordu

0
1682

Yaygın olarak Dünyaya çarpan bir asteroit sonucu Dinozorların yok olduğu düşünülür. Hatta bu yönde yapılan pek çok çalışma 66 milyon yıl önce çarpan asteroitin yalnızca dinozorlar değil diğer canlı türlerini de büyük oranda etkilediğini söylemektedir. Bugüne kadar çoğunlukla bu çarpışmanın yalnızca dinozorlar üzerinde etkili olduğunu düşünsek de bilim insanları, dinozorlarla birlikte memelilerinde yok olma tehdidiyle karşılaştığını söyledi.

Metatherian memeliler dinozorlar ile aynı çağda ( zaman diliminde ) Kretase döneminde birlikte yaşamışlardır. Önceki çalışmalardan farklı olarak detaylara inildiğinde dinozorlarla birlikte memelilerinde Dünyadan silineceği görülüyor.

Memeli Nesli Tükenmek Üzereydi

Kretas döneminde Meksika’ya 10 km çapında bir asteroitin çarptığı Kuzey Amerika’da bulunan – yaşayan memelilerin 2/3’inin yok olduğu ve özellikle ABD’nin Great Plains adlı bölgesinde bu memelilerin %90’ına ulaşan fosillerin korunduğu görülüyor. Bir anlamda kitlesel bir yok oluş süreci içerisinde Güney Amerika ve Avustralya’da keseli memeliler korunurken plasentalı memeliler nüfus artışı yaşamıştır.

Ulusal Tarih ve New Mexico Bilim Müzesi’nden başyazar Dr. Thomas Williamson açıklamasında “Geçmişte kurgunun dinozorlar yok oldu ve memeli hakimiyeti başladı şeklinde olduğunu, yapılan çalışma ile aslında keseli memelilerin yok olarak plasentalı memelilerin egemen olmaya başladığını söyledi.

Çalışma erişime açık bir şekilde ZooKeys’te yayınlanırken bir anlamda referans niteliğinde bir çalışma sunulmuş oldu. Çalışma, ABD Ulusal Bilim Vakfı ve AB komisyonu tarafından desteklendi.

Kaynak

Sciencedaily

Araştırma Referansı

Thomas E. Williamson, Stephen L. Brusatte, Gregory P. Wilson. The origin and early evolution of metatherian mammals: the Cretaceous record. ZooKeys, 2014; 465: 1 DOI: 10.3897/zookeys.465.8178

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here