Andromeda’nın kütlesi Samanyolu’nun kütlesinin iki katı

0
2585

Jorge Peñarrubia, Yin-Zhe Ma, Matthew G. Walker, ve Alan McConnachie tarafından Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde “A dynamical model of the local cosmic expansion” başlığı ile yayınlanan makalede, araştırmacılar Andromeda galaksisinin kütlesinin, içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinin kütlesinin iki katı olduğunu hesaplarıyla gösterdiler. Önceleri bu iki galaksinin boyutları dolayısıyla hemen hemen aynı kütlelerde olduğunu iler süren araştırmacıların aksine, yakın komşumuz Andromeda’nın oldukça büyük bir kütleye sahip olduğu görülüyor. Yin-Zhe Ma, galaksilerin kütlelerinin büyük kısmını karanlık maddenin oluşturduğunu söylerken, bu durumda Andromeda’nın iki kat daha fazla karanlık madde içerdiğini belirtmektedir.

Araştırmacılar aynı zamanda evrenin genişlemesini, Andromeda ve Samanyolu etrafında dönen küçük uydu galaksilerin hareketlerini gözlemleyerek ölçtüler. Bu ölçümlerde etrafımızdaki bu galaksilerin genişlemenin evrenin genişlemesi ile tutarlı olduğu görüldü. Önceki araştırmalarda kozmik mikrodalga ışımalar kullanılarak evrenin genişlemesi ölçülmekteydi.

Araştırmanın yayın bilgileri: Jorge Peñarrubia, Yin-Zhe Ma, Matthew G. Walker, and Alan McConnachie. A dynamical model of the local cosmic expansion. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 2014; 443: 2204-2222 DOI: 10.1093/mnras/stu879

Bu çalışmadan bizleri haberdar eden Gökhan Depeli ‘ye teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here