ALMA Radyo Teleskobu ile Yeni Bir Kuşak Keşfedildi

0
1792

Bilim insanlarınca genç ve güneş ile benzerlikler taşıyan bir yıldız çevresinde, en büyüğü Plüton boyutlarında olan cisimlerin olduğu yeni bir kuşak keşfedildi. Keşifte ALMA teleskobu kullanılırken HD 107146 ismi verilen yıldızı çevreleyen antik gezegen diskinin çevresinde, mevcut toz oranının artış gösterdiği söyleniyor. Bilim insanları, bu toz oluşumunun çarpışmalar sonucunda yeni Plüton boyutunda gezegencikleri oluşturabileceğini düşünüyor.

HD 107146 Yıldızı – Yeni Keşif

Yukarıda söz edilen diskler ya da kalıntı diskleri gezegenler oluştuktan sonra arta kalan malzemelerdir. Disklerde yer alan toz, kuyruklu yıldız ve asteroit çarpışmaları sonrasında azalmakta ya da artmaktadır. Tamamen şekillenmiş olan bir güneş sistemi içerisinde bu toz oldukça az miktarda bulunur. Fakat henüz yeni oluşmaya başlayan bir sistemde ALMA teleskobunun gözlemlediği şekilde toz miktarlarında artış görülebilir.

Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde görev alan Luca Ricci, gözlemlenen yıldızda bulunan tozun, oldukça geniş bir alan içerisinde dışa doğru genişlediğini söylüyor. Henüz Plüto benzeri gezegenlerin nasıl oluştuğu bilinmese de bu yıldız ve çevresinde ki dağılım ele alınarak kalıntı diskinden faydalanıp bir tahminde bulunulabilir.

Elde edilen veriler değerlendirildiğinde diskin dış kısmında bulunan toz miktarında ki artış son zamanlarda oluşan gezegenler ile açıklanabilir. Bu cisimlerde kütle çekimi sebebiyle toz çarpışmaları görülebilmektedir. Yıldız, Güneş – Neptün uzaklığı baz alındığında 2,5 katı kadar mesafeden başlayarak 1,2 milyar km genişliğe sahiptir. Henüz çalışmalar kapsamında onaylanmamış olsa da disk içerisinde Dünya benzeri bir oluşumun olabileceği söyleniyor.

ALMA Müdürü StuarttCorder, yeni ve genç bir sistem olan bu keşfin güneş benzeri oluşumlarla ilgili bilim insanlarına ilginç bir çalışma kolu sunduğunu söylüyor. Stuartt, muhtemelen Güneş’in şimdiki yaşının %2’si kadar geride olan bir zaman gözlediklerini söylerken yaklaşık 90 ışık yılı uzaklıkta bulunan HD 107146’ın ComaBerenices takım yıldızı yönünde 100 milyon yıl yaşında olduğu düşünülüyor.

Kaynak

Sciencedaily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here