Akıllı yüzeyler

0
2155

Evet bu da oldu. Araştırmacılar, üstlerinde bulunan sıvı ve parçacıkların ne olduğunu anlayıp aktif olarak onları kontrol edebilen yüzey geliştirdiler. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Suudi Arabistan’dan araştırmacılar, üstlerinde bulunan sıvı ve parçacıkların hareketlerini aktif olarak kontrol edebilen yüzeyler oluşturabilmek için yeni bir yöntem geliştirdiler. Bu çalışma, yeni biomedikal yüzeyler veya üstlerinde bulunan kiri ve tozu kendi kendine temizleyebilen güneş panelleri üretilmesinin yolunu açabilecek. Çalışmanın sonuçları “Applied Physics Letters” dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar, önceki çalışmalarda geliştirilen yüzeylerin çoğunlukla pasif olduğunu ve üstlerindeki parçacıkları genel olarak yer çekiminden faydalanarak üstlerinde bulunan parçacık ve sıvıları hareket ettirdiklerini belirtirken, kendi geliştirdikleri yöntemde manyetik alan gibi dış alanların kullanılarak yüzey üzerinde bulunan şeyleri daha hassas bir şekilde tam olarak kontrol edebileceklerini söylüyorlar.

Yüzey üzerinde kullanılan ince manyetik örtü damla ve parçacıkları tabaka boyunca manyetik olarak hareket ettirmektedir. Yaklaşık olarak 10 nanometre çapındaki ufak ferromanyetik parçacıklar, gerektiğinde oldukça hassas bir kontrol mekanizması sunmaktadır.

Farklı araştırmalarda geliştirilen ve yine manytiklik özelliğini kullanan aktif yüzeylerin üzerlerinde hareket edecek parçacıkların da manyetik özelliklere sahip olmasını gerektirdiği ve oldukça yüksek manyetik alanlar yardımıyla bu parçacıkların yüzey üzerinde hareket ettirilebildiğini belirten araştırmacılar, kendi çalışmalarında geliştirilen yöntemde ise neredeyse sürtünmesiz süper kaygan bir yüzeyde çok daha az kuvvetle yüksek hızlarda hareketin sağlandığını söylemekteler.

Çalışma ile ilgili detaylara http://newsoffice.mit.edu/2014/surfaces-can-control-how-fluids-particles-move-0801 adresinden ulaşabilirsiniz.
Çalışmanın yayın bilgileri: Karim S. Khalil, Seyed Reza Mahmoudi, Numan Abu-dheir and Kripa K. Varanasi. Active surfaces: Ferrofluid-impregnated surfaces for active manipulation of droplets. Appl. Phys. Lett., 105 , 041604 (2014) DOI: 10.1063/1.4891439

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here