AB’den iklim değişikliği için yeni strateji

0
1207
Geçtiğimiz yüzyıl içinde Avrupa’daki sıcaklığın 1 derece arttığını ve etkilerinin açıkça hissedilmeye başladığını söyleyen Avrupa Birliği Komisyonu, bu artışa uyum için acil önlemler içeren yeni stratejisini duyurdu.

AB Komisyonu’nun çevreden sorumlu üyesi Stavros Dimas tarafından sunulan strateji kağıdı, Avrupa’yı bekleyen sel, kuraklık, aşırı sıcak hava dalgaları gibi tehlikelere dikkat çekiyor. Önlem alınmazsa Türkiye’nin de içinde bulunduğu güney bölgelerinde yaz aylarında sıcakların dayanılmaz bir seviyeye geleceği, bunun da su kaynaklarını tüketerek, yıllık yüzde 10 ila 30 civarında ürün kaybına yol açacağını belirtiliyor.

Strateji kağıdında ayrıca aşırı sıcakların binlerce insanın ölümüne neden olacağı da yer alırken, Karadeniz Bölgesi’nde ısı artışının yıllık yaklaşık 5 dereceye yaklaşacağı uyarısı yapılıyor.

Komisyon, hazırladığı raporda bu kötü senaryoyunun gerçekleşmesini önlemek için acil önlemler alınması gerektiğine dikkat çekiyor. AB’nin başta tarım, balıkçılık, bio çeşitliliğin korunması ve su yönetimi gibi politikalarına iklim değişikliğine uyum hedefleri eklenmesini öneriliyor.

Ayrıca uyum stratejileri geliştirmek için erken hareket etmek, dünyanın iklim değişikliğine uyum ihtiyaçlarını AB’nin dış ilişkiler politikalarına entegre etmek ve bu alanda yeni ittifaklar yaratmak da komisyonun önerileri arasında yer alıyor.

Strateji ve eylemleri analiz etmek üzere Avrupa iklim değişikliği danışma grubu oluşturmayı da planlayan AB Komisyonu, bu çalışmaların ilk adımı olarak 3 Temmuz’da Brüksel’de kapsamlı bir konferans düzenleyecek.
ntvmsnbc

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here