ABD-Japonya uydu ağı kuruyor

0
1272
NASA ve Japon uzay dairesi JAXA, küresel yağmur rejimini ölçümlemek için Dünya yörüngesinde bir uydu ağı oluşturacak.
227192.jpg - 28.59 KB


İngilizce adıyla The Global Precipitation Measurement (GPM- Küresel Yağmur Ölçümü) projesi, her üç saatte bir yağmur sayımları verecek. Uydu ağı meteorolojik tahminlerin yanı sıra küresel buharlaşmanın iklim değişimlerine etkisini araştıracak. Proje 2011 yılında hayata geçtiğinde 1.1 milyar dolara mal olacak.


 

Projenin NASA tarafından sorumlu Arthur Hou, uydu ağının şimdiye dek kurulan en gelişmiş ve kapsamlı yağmur gözlem aracı olacağını vurguladı. Uydu ağının bilimsel ve meteorolojik amaçlı olacağını belirten Hou, bu sayede yağmur rejimi ve topraktaki nemin iklime etkisinin ölçüleceğini söyledi.

HEYELAN VE SEL BASKINI TAHMİNİ
Toplam 8 uydudan oluşan ağın merkezindeki ana uydular, yağmur rejimini çift-frekanslı radar ve pasif mikrodalga radyometre yöntemiyle ölçüm yapacak. Çevredeki uydular ise, merkezden aldıkları koordinatlar uyarınca yeryüzünden veri toplayacak.

Uydu ağı özellikle yerinde ölçümün en zor olduğu okyanus yüzeylerinden veri toplayacak. Uydulardan gelecek yüksek çözünürlüklü haritalardan sel baskını ve heyelan tahminleri de yürütülebilecek.

Kaynak: BBC

 www.ntvmsnbc.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here