67P Üzerinde Organik Molekül İzleri

0
1795

2004 yılında 67P ismi verilen Kuyruklu Yıldızda inceleme yapmak üzere uzaya fırlatılan Rosetta – Philae uzay araçları bilindiği gibi geçtiğimiz haftalarda kuyruklu yıldız yüzeyine iniş yapmış ve ilk verileri ESA merkezine göndermeye başlamıştı. Gönderilen ilk veriler arasında kuyruklu yıldızın yüzey yapısı fotoğraflanırken yalnızca üç gün çalışabilen Philae sondası görevinin önemli bir kısmını tamamlayarak uyku moduna geçmişti.

Uyku moduna alınmadan önce yaklaşık 35 derecelik bir açıyla güneş panelleri oynatılan ve ilerleyen dönemde Güneş ışınlarını alması durumunda tekrar çalışması beklenen Philae son verileri ESA’ya ulaştırmıştı. ESA tarafından yapılan açıklamada Philae’den elde edilen verilerin kuyruklu yıldız üzerinde organik moleküller olabileceğine işaret ettiği söylendi.

Organik Moleküller Neden Önemli?

Bilim adamları tarafından yapılan açıklamalarda Philae’nin yıldız yüzeyinde organik moleküller bulduğu söylendi. Uzay aracı tarafından tespit edilen moleküllerin hangileri ya da ne kadar komplike olduğu konusunda net bir açıklamada yapılmadı. Organik Moleküllerin bu denli önemli olmasında aslında pek çok detay yer alıyor. Bazı bilim çevrelerine göre Dünya’da bugün tükettiğimiz su ve yaşamın temellerinin yıldızlarda gelmiş olabileceğine inanılıyor.

Yaşamın temelini de oluşturan karbon içerikli organikler, bu bağlamda büyük önem taşıyor. Yine Philae’den elde edilen verilere göre kuyruklu yıldızın yüzeyinde büyük oranda toz tabakasıyla kaplı olan buzun yer aldığı görülüyor. İlerleyen dönemde ESA elde ettiği verileri analiz ederek daha farklı bulgulara ulaşabilir.

Kuyruklu Yıldız Görevinde Neler Yaşanmıştı?

ESA’ya ait modül bilindiği gibi 10 yıl önce fırlatılmış 12 Kasım tarihinde 67P kuyruklu yıldızına konmuştu. Yaklaşık 60 saatlik görev süresi boyunca Dünyaya pek çok veri gönderen Philae, enerjisi tükendiği ve yeteri kadar güneş ışığı alamadığı için uyku moduna geçmişti. Hedeflenen alanın yaklaşık 1 km kadar uzağına inen Philae, bir kayanın gölgesinde olması nedeniyle yeteri kadar güneş ışığı alamamıştı. Uzmanlara göre kuyruklu yıldızın güneşe yaklaşmasıyla birlikte Philae’nin de yeniden çalışabileceğine inanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here