5 Gezegenli Yıldız Sistemi Keşfedildi

0
1364

275461.jpg - 6.41 KB

Bu temsili resimde, 55 Cancri etrafında döndüğü artık bilinen 5 gezegenin, 4’ü resmedilmiş.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) bilimadamları, güneş sistemi dışında, bir yıldızın yörüngesinde dönen 5. gezegenin keşfedildiğini bildirdi.

Gökbilimciler, keşfedilen yeni gezegenin, Dünya’dan çok daha büyük, ancak kendi güneşi olan 55 Cancri olarak adlandırılan yıldızdan Dünya ile benzer uzaklıkta olduğunu açıkladı.

San Francisco Üniversitesi’nden gökbilimci Debra Fischer, bu yıldızın çevresindeki 4 gezegenin daha önceden bilindiğini, ancak yörüngedeki beşinci gezegenin keşfinin, ilk kez 8 gezegenin bulunduğu güney sistemi dışında bir yıldızın yörüngesinde 5 gezegen olduğunu ortaya koyduğuna işaret etti.

Fischer, gazetecilere açıklamasında, yörüngesinde 5 gezegen belirlenen yıldızın kendi güneşimize çok fazla benzediğini, yaklaşık aynı boyutta ve yaklaşık aynı yaşta olduğunu belirterek, “Gezegenlerle dolu bir sistem gibi görünüyor” dedi.

Yeni keşfedilen gezegenin, Dünya’nın 45 katı ve Satürn’e benzer büyüklükte olduğunu belirtildi.

Gökbilimcilerin, bu 5 gezegeni keşfinin 18 yıl aldığı kaydedildi.

Yengeç takımyıldızı içindeki 55 Cancri yıldızının, 41 ışık yılı uzaklıkta olduğu bildiriliyor.

275460.jpg - 27.87 KB
Gökyüzünün bu geniş açı fotoğrafında Orion takımyıldızına yakın bulunan Yengeç kuşağındaki 55 Cancri yıldızını görüyorsunuz. Yıldız sistemimize nispeten yakın bir uzaklıkta bulunan (41 ışık yılı) 55 Cancri, açık bir gecede teleskop ya da dürbün ile görüntülenebiliyor.

Işığın 1 yılda katettiği mesafe olan ışık yılı, 9.4 trilyon kilometreye karşılık geliyor.

Araştırmacılar, yeni keşiflerin, gezegenlerle dolu bizimki gibi bir sürü güneş sistemi olabileceğini ortaya koyduğunu düşünüyor.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here