2005 1. Ulusal Fizik Öğrencileri Kongresi

0
1478

 

           2005 yılının dünyada fizik yılı olarak kabul edilmesi nedeni ile dünya çapında yapılan etkinliklere paralel olarak Türkiye’de de ODTÜ Fizik Bölümü ve ODTÜ Fizik Topluluğu’nca “I. Ulusal Fizik Öğrencileri Kongresi” düzenlenecektir.

           Bu kongrenin amacı, fizik öğrencilerinin bir araya gelerek birlikte çalışmalarını, fikir alışverişinde bulunabilmelerini sağlamak, Türkiye’de bilimsel yaşamın gelişmesine düşünsel katkıda bulunabilecekleri ortak bir tartışma ve paylaşma platformu oluşturmaktır. Fizik öğrencileri, bu sayede, fiziği bir yaşam biçimi ve bakışı açısı olarak tartışabilecek, bilimi ve bilimsel düşünceyi yaşayabilecek ve hayatına ıygulayabilecektir.Diğer yandan da geleceğin bilim insanları birbirlerini şimdiden tanıyacak, aralarında bilgi alışverişini gerçekleştirebileceklerdir

        Alışverişi söz konusu olan bilgi elbette yaşama doğrudan uygulanabilir. Bu kapsam dahilinde üretilen ve paylaşılan bilgi, fizik öğrencisini alanına yaklaştıracak, onu günlük yaşama uygulayamadığı –ve dolayısıyla yabancılaştığı- alanına bir ölçüde yeniden yaklaştıracaktır.

KAPSAM:

 

Düzenlenecek etkinliğin kapsamı ana hatlarıyla “Popüler Bilim” olarak belirlenmiştir.Bu bağlamda, popüler bilimin niteliği, neliği ve neye hizmet ettiği,  bilimin popülerleşmesi, veya bilimsel olanın popüler çevreye müdahil olabilmesi gibi konuların derinlemesine incelenmesine çalışılacak ve tartışılacaktır. Konu başlıkları ana hatlarıyla aşağıdaki gibi önerilir:

·        Tarihteki bilimsel hatalar

·        Bilim ve sanat

·        Düşünsel bağlamda fizik

·        Fizikte yanlış bilinenler

·        Fiziğin geleceğe bakışı ve yarının fiziği

·        Popülaritenin, gündeliğin bilime etkisi

 

 

Konu seçiminde tüm katılımcılar özgürdür. Konu kapsamında değerlendirilebilecek her türlü konu hakkında bildiri sunulabilir.

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here