2000 sonrası Nobel Fizik Ödülleri

0
2152

2001
Eric A. Cornell, Wolfgang Ketterle, Carl E. Wieman
Bose-Einstein Yoğuşması
Amerikalı Eric A. Cornell, Carl E. Wieman ve Alman Wolfgang Ketterle, buldukları maddenin yeni haliyle (daha hızlı ve küçük elektronik bileşenler üretilmesine yol açabilecek ultra-soğuk gaz) 2001 Nobel Fizik Ödülü’nün sahibi oldu.

2002
Raymond Davis Jr., Masatoshi Koshiba, Riccardo Giacconi
Astrofizikteki öncü çalışmaları, özellikle kozmik nötrinoların saptanması nedeniyle
 
2003
Alexei A. Abrikosov, Vitaly L. Ginzburg, Anthony J. Leggett
2003 Nobel Fizik Ödülü’nü süperiletkenler üzerine yaptıkları çalışmalarla Rus Alexei Abrikosov ve Vitaly Ginzburg ve İngiliz vatandaşı Anthony Leggett kazandılar. 

2004
David J. Gross, H. David Politzer, Frank Wilczek
California Üniversitesi’nden David J. Gross, California Institute of Technology’den H. David Politzer ve Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) Frank Wilczek, maddenin mümkün olan en küçük parçası (kuark) üzerinde yaptıkları çalışmalar göz önüne alınarak ödüle layık görüldü.

2005
John L. Hall, Roy J. Glauber, Theodor W. Haensch
Nobel 2005 fizik ödülü, üç bilimadamı arasında paylaştırıldı. İsveç Bilimler Akademisi’nden yapılan açıklamada, ödülün lazerle çalışan hassas spektroskopinin geliştirilmesine katkıları nedeniyle Amerikalı John L. Hall ve Roy J. Glauber ile Alman Theodor W. Haensch’e verildiği belirtildi.

2006
John C. Mather ve George F. Smoot

2006 Nobel Fizik Ödülü’ne, evrenin oluşumunda Big Bang patlamasının rolünü araştıran ABD’li bilim insanları John C. Mather ve George F. Smoot layık bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here