150 Yıllık Teoremi Kanıtlayan Matematikçiye Ödül

0
1256
Fourier’in 19’uncu yüzyılda ortaya attığı Harmonik Analiz Teorisi’ni kanıtlayan İsveçli matematikçi Lennart Carleson, Norveç hükümetinin verdiği Abel Ödülü’ne layık görüldü.

226022.jpg - 48.80 KB


 Dr. Carleson, Harmonik Analiz Teoremi’nin temelinde matematiksel ilke olarak ‘Fourier Serileri’nin yattığını kanıtlamıştı. Fransız matematikçi Jean Baptiste Fourier 1807’de, elektrik akımı veya ses dalgası gibi periyodik yapıların aslında birimsel matematiksel yapıtaşlarının toplamından oluştuğunu ortaya atarak, matematikte ‘harmonik analiz’ olarak bilinen branşı başlatmıştı.


 

Örnek olarak, bir borazan sesinin ses dalgası olarak tüm karmaşık yapısının, aslında kolayca algılanabilecek temel sinus ve kosinus dalgalarından oluştuğunu öne sürmüştü. Bu tezi sürdüren matematikçiler doğadaki tüm periyodik fenomenlerin, temel sinus ve kosinus dalgalarına bölünerek veya indirgenerek basitleştirilebileceğini vurgulamışlardı.

KANITLARI KADAR YÖNTEMLERİ DE İŞE YARADI
Ancak bu teorem, 1966 yılında Dr. Carleson’un yazdığı bir makaleye kadar 150 yıl kanıtlanamadı. Dr. Carleson harmonik analize konu olan doğal olayları (Gelgit olayları, ses dalgaları, alternatif elektrik akımları ve mekanik hareketler) dinamik sistemler olarak adlandırılan, zaman içinde değişime uğrayan sistemlerle birlikte ele almıştı. İsveçli matematikçinin geliştirdiği yöntemler, bugün diğer branşlarda da kullanılır hale geldi.

 226026.jpg - 16.17 KB

Ödül komitesi tarafından yapılan açıklamada, İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü uzmanı Dr. Carleson’a 6 milyon kuron (yaklaşık 1 milyon bin dolar) para ödülü verileceği belirtildi. Ödül komitesi açıklamasında, Dr. Carleson’un teoremleri kanıtlarken kullandığı metotların, başlıbaşına teoremler kadar önemli olduğu belirtildi. Komite ayrıca, Dr. Carleson’un İsveç okullarında matematiği sevdirme yönündeki çalışmalarını övdü.

www.ntvmsnbc.com
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here