Advertisement
   
  11 10 2008 Anasayfa arrow Bilim Adamları arrow Enerji Konusunda Günlük Ders Planı Örneği  
 
Ana Menü
Anasayfa
- - - - - - -
Arama
Haberler
Fizik Forumları
Röportajlar
- - - - - - -
Astrofizik / Astronomi
Dalgalar
Elektrik ve Manyetizma
Mekanik
Modern Fizik
Optik
Termodinamik
Günlük Yaşamda Fizik
Görsel Fizik Deneyleri
Bilimsel Gösteriler
- - - - - - -
Fizik Eğitimi
Kavram Yanılgıları
Fizik Testleri
Fizik Kitapları
Fizik Simülasyonları
Bilim Adamları
Çağdaş Türk Bilim Adamları
Nobel Fizik Ödülleri
Fizik Formülleri
ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
Merak Edilenler
Fizik Soruları
Haftalık Sorular
- - - - - - -
Sizlerden Gelenler
Bulmacalar
- - - - - - -
Haber / İçerik Ekle
Arkadaşına Öner
- - - - - - -
Linkler
Üniversiteler
Özel Ders
Anket Sitesi
- - - - - - -
İletişim
Üye Girişi
Üye İstatistikleri
24156 toplam üye
0 bugün
42 bu hafta

Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak istiyorsanız haber bültenimize abone olun.

İsim
E-Posta



Enerji Konusunda Günlük Ders Planı Örneği E-Posta
 

Yazan: onlineFizik yönetim, Tarih: 21-11-2006 15:11

Okunma Sayısı : 28932    

A. BİÇİMSEL BÖLÜM

Dersin Adı: Fizik 2
Sınıf: 10/A, 10/C
Ünitenin Adı: Enerji
Süre: 2x45 dakika
Öğretmenin Adı – Soyadı:
Öğrenme – Öğretme Strateji ve Yöntemleri: Problem Çözme Yöntemi, Soru – Cevap Yöntemi, Demonstrasyon Yöntemi, Düz Anlatım
Kaynak Kitaplar: M.E.B. Fizik 2
Araç – Gereçler: Ampermetre DC (0 - 5 A), çengelli ağırlık takımı, dinamik arabası, elektrik motoru (3 V), güç kaynağı DC (0 - 2 V), hareket kaydedici, makara, reosta, telem şeridi, voltmetre DC (0 – 15 V)

Dersten Önce Yapılacak Etkinlikler:

  1. Öğretmenin enerji ile ilgili kaynakları belirlemesi, bunları öğrencilere söylemesi, onlardan okumalarını ve soracakları soruları saptamalarını istemesi.
  2. Bir hafta önce öğretmen öğrencilere çevrelerinde gördükleri enerji ile ilgili uygulamaları tespit etmelerini söyler.

Konunun Örüntüsü:

  • İş – Enerji
  • Kinetik Enerji
    • Yapılan iş ve kinetik enerji
    • Sürtünmeli etkileşmelerde kinetik enerji kaybı
    • Kinetik enerjinin korunumu
  • Potansiyel enerji
    • Yer çekim alanı
    • Yer çekimi potansiyel enerjisi
  • Mekanik enerjinin korunumu

Ana Nokta: Doğada bilinen birçok enerji türleri vardır. Bu enerjiler günlük yaşamda bir işlevi yerine getirmek için kullanılır. Bütün enerjiler gibi cisimlerin hareketlerinde de işin enerjiye veya enerjinin işe dönüşümü söz konusudur. İş – enerji ilişkisini bilmek, çevredeki hareketli olayların oluşum ve gelişimini, teknolojinin işleyişini anlamayı, enerji tasarrufu yollarını fark etmeyi sağlar.

Yardımcı Noktalar: Bu bölüm daha sonraki konular için temel oluştururken, tüm konular için farklı bir bakış açısı da kazandıracaktır.

Hedef 1: Enerji çeşitlerini kavrayabilme
Davranışlar:

  • Kinetik enerji kavramını açıklama
  • Potansiyel enerji kavramını açılama
  • Yer çekimi potansiyel enerjisini formülleştirme

Hedef 2: Mekanik enerjinin korunumunu uygulayabilme
Davranışlar:

  • Sürtünmenin mekanik enerjinin değişimine etkisini deneyle açıklama.
  • Kinetik ve potansiyel enerjinin birbirine dönüşümünü deneyle gösterme.
  • Mekanik enerjinin korunumu ile ilgili problemler çözme.

B. GİRİŞ BÖLÜMÜ:

 

  • Dikkati Çekme: Öğretmenin öğrencilerden enerji türleri ve örneklendirebildikleri dönüşümlerini hatırlamalarını istemesi.
  • Güdüleme:  Öğrencilere hiçbir zaman enerjinin kaybolamayacağını ve enerji kaybı olduğu sanılan durumlarda enerjinin başka bir enerji türüne dönüştüğünü söylemesi.
  • Gözden Geçirme: Günlük hayatta enerjinin korunumdan nasıl faydalanıldığını ve enerji dönüşümlerini kavrayabileceksiniz.
  • Derse Geçiş: Kinetik enerji – iş ilişkisini dinamik arabaları kullanarak gösteren bir gösteri deneyinin yapılması.

C. GELİŞTİRME BÖLÜMÜ:

 

  • Etkinlikler: İş – Enerji, Kinetik Enerji,Yapılan iş ve kinetik enerji, Sürtünmeli etkileşmelerde kinetik enerji kaybı, Kinetik enerjinin korunumu, Potansiyel enerji, Yer çekim alanı, Yer çekimi potansiyel enerjisi, Mekanik enerjinin korunumu kavramlarının öğrencilere düz anlatım ve demonstrasyon teknikleriyle anlatılması ve bu konularda ortaya çıkarılacak bir problemin çözdürülmesi.

Yerçekimi potansiyel enerjisinin kinetik enerjiye dönüşümünü inceleyen bir deney tasarlamalarını ve yapmalarının sağlanması.

  • Ara Özet: Enerji iş yapabilme yeteneğidir. Enerji daima korunur hiçbir zaman kaybolmaz. Başka enerji türlerine dönüşebilir. Mekanik enerji kinetik enerji ve potansiyel enerjinin toplamıdır. Serbest düşen bir cismin sahip olduğu potansiyel enerji kademeli olarak kinetik enerjiye dönüşür. Yeryüzünden fırlatılan bir cismin çekim etkisinden kurtulabilmesi için verilmesi gereken enerjiye bağlanma enerjisi denir.
  • Ara Geçiş: Öğretmen öğrencilere konu ile ilgili anlatamadığı noktaların olup olmadığını, varsa hangi konuların olduğunu sorması ve bunların farklı yönlerden anlatılması.

D. SONUÇ BÖLÜMÜ

  1. Son Özet: Enerjinin çok önemli bir kavram olduğu ve yapılacak olan bütün uygulamalarda enerji kaybının minimum düzeyde tutulmasının sağlanmasının çok önemli olduğu söylenir.
  2. Tekrar Güdülüme: Enerji değişimlerinin günlük hayatta bir çok yerde karşımıza çıktığını belirtme ve salıncakta sallanma, yüksek atlama, gülle atma, cirit atma gibi olayları örnek verme.
  3. Kapanış: Bir sonraki ders için itme ve momentum konusunu çalışmalarını söylenmesi ve dersi bitirmesi.

 E.DEĞERLENDİRME

  1. Kinetik enerji kavramını açıklayınız?
  2. Potansiyel enerji kavramını açıklayınız?
  3. Sürtünme sonucu kinetik enerji hangi enerjiye dönüşür?
  4. İş – enerji prensibini açıklayınız?
  5. Mekanik enerjinin korunumunu açıklayınız?
  6. Yer çekimi potansiyel enerjisi nedir?

 

 

Son Güncelleme : 21-11-2006 15:11

   
Bu makaleye link ver
Favorilere ekle
Yazdır
Arkadaşına gönder
İlgili makaleler
del.icio.us'a ekle

Anahtar kelimeler : onlineFizik, Fizik Eğitimi, Enerji Konusunda Günlük Ders Planı Örneği


Okuyucu yorumları  RSS feed Yorum
 

Ortalama Üye Değerlendirmesi

   (0 Oylama)

 

Yorum Sayısı: 2 / 2

...

Yazan:: nfznlbnt () Tarih: 30-11-2007 18:16

...

Yazan:: nfznlbnt Tarih: 30-11-2007 18:16

kısa ve öz hoşuma gitti 

 

» Yorumu cevapla...

...

Yazan:: tunga () Tarih: 29-01-2007 00:13

...

Yazan:: tunga Tarih: 29-01-2007 00:13

orjinal fotoğraflandırmada olmalı 

 

» Yorumu cevapla...

Yorum Sayısı: 2 / 2



Yorumunuzu ekleyin
Sadece kayitli kullanicilar bir Makaleyi yorumlayabilir. Lütfen ücretsiz üye olun veya giriş yapın.


mXcomment 1.0.7 © 2007-2008 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
< Önceki   Sonraki >


ÖSS Soru ve Cevapları
1988 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
1989 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
1990 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
1991 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
1992 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
1993 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
1994 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
1995 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
1996 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
1997 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
1999 - 2006 ÖSS Fizik Soru ve Cevapları
Forumdan Son Yazılar
Popüler
Reklam Alanı

Oyunlar
Cep Telefonları

Son Eklenenler
  Yayın Politikası - Gizlilik İlkesi - Reklam ve Proje Birlikteliği
© 2003 - 2008 onlinefizik.com Fizik Sitesi ve Fizik Eğitimi Sitesi
Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kaynak göstererek dahi kullanılamaz.
Yukarı Çık